Bezdech senny naturalna metoda wspomagania zaburzenia snu

Bezdech senny naturalna metoda wspomagania zaburzenia snu
19Wrz

Blog konopiafarmacja.pl

http://carun.kobieceinspiracje.pl

Obturacyjny bezdech senny jest stosunkowo częstym stanem. Występuje w czasie snu, gdy ściany gardła odprężają się i zwężają, przez co przerywają normalne oddychanie. Bezdech senny wywołuje przerywanie snu, co ma bezpośredni wpływ na jakość życia. Jak rozpoznać bezdech senny i jak go leczyć?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to zaburzenie, które cechują powtarzające się epizody zatrzymania lub ograniczenia oddechu. O epizodach bezdechu lub spłycenia oddechu mówimy, gdy trwają ponad 10 sekund i powtarzają się cyklicznie w czasie snu. Osoby, które nie leczą bezdechu sennego, przestają oddychać nawet setki razy podczas snu. Oznacza to, że mózg i reszta ciała nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu.

Bezdechowi sennemu towarzyszy chrapanie, które od dawna było postrzegane jako niepokojący objaw mogący wskazywać na nieprawidłowe oddychanie podczas snu. Jednak dopiero w latach 80. XX ustalono, że objaw ten jest jednym z elementów zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, występującego zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ocenia się, że na występowanie bezdechu sennego bardziej narażone są osoby, które mają skrzywioną przegrodę nosową, polipy i przerost małżowin nosowych, przewlekły alergiczny nieżyt nosa, zaburzenia budowy twarzoczaszki, zespół Downa, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, są otyłe i nałogowo palą papierosy. Obturacyjny bezdech senny występuję także u dzieci (głównie chrapiących), a czynnikami sprzyjającymi jego występowaniu są m.in. przerost migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych, mózgowe porażenie dziecięce i bierne palenie tytoniu.

Obturacyjny bezdech senny jest groźny dla zdrowia

Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny doświadczają powtarzających się epizodów bezdechu połączonego z przyspieszeniem tętna. Bezdech występuje nawet raz na jedną lub dwie minuty w ciężkich przypadkach.

Istnieją trzy rodzaje bezdechów doświadczanych w czasie snu:

  • Obturacyjny bezdech senny (OBS): występuje częściej i spowodowany jest zablokowaniem dróg oddechowych zwykle, gdy tkanka miękka zapada się podczas snu, co uniemożliwia swobodne oddychanie.
  • Centralny bezdech senny: charakteryzuje się całkowitym zatrzymaniem powietrza przez drogi oddechowe. Następuje zatrzymanie ruchów oddechowych klatki piersiowej i gardła, na ogół współwystępuje z bezdechem obturacyjnym.
  • Bezdech mieszany: występuje, gdy podczas jednego zaburzenia oddechu współistnieje bezdech centralny i obturacyjny.

Objawy bezdechu sennego są najpierw obserwowane przez rodzinę lub partnerów. Zwracają oni uwagę na chrapanie, obserwują bezdech senny (orientują się, że dana osoba przestaje oddychać), zwiększoną aktywność ruchową. Natomiast osoby dotknięte bezdechem zauważają u siebie wzmożoną potliwość w nocy, mają uczucie duszności i dławienia, wybudzają się i mają problemy z ponownym zaśnięciem, nierzadko odczuwają kołatanie serca. Objawy bezdechu pojawiają się również w ciągu dnia. To przede wszystkim nadmierna senność, zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia funkcji poznawczych i zmiany osobowości, upośledzenie libido, a także impotencja. Objawy dzienne OBS porównywane są do objawów bezsenności czy nawet deprywacji snu.

Chociaż bezdech senny często pozostaje niezdiagnozowany, to szacuje się, że około 4% mężczyzn i 2% kobiet w wieku od 30 do 60 lat cierpi na tę chorobę.

Badania wykazały, że podawane ogólnoustrojowo kannabinoidy można stosować terapeutycznie w celu zmniejszenia wskaźnika bezdechu / stanu niedotlenienia u zwierząt i ludzi.

Badania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3880550/

Naturalny środek wspierający leczenie bezdechu sennego https://konopiafarmacja.pl/produkty-konopne/95-olej-cbd-5-essenz-15-ml.htmlZdjęcie Bezdech senny naturalna metoda wspomagania zaburzenia snu #1

następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Zobacz nasze filmy i zasubskrybuj kanał:
SKOMENTUJ
następna inspiracja